"Znajdź pracę, która zmieni Twoje życie"

07-09-2018

Richard N. Bolles w książce „Jakiego koloru jest Twój spadochron?”  zwraca uwagę na nowe podejście do poszukiwania pracy - „Life-Changing-Job-Hunt” („szukanie pracy, która odmieni Twoje życie”). Zaprasza tym samym do czegoś więcej, niż zmiana miejsca zatrudnienia, do poszukiwania pracy jako miejsca rozwoju, które może odmienić życie.

 

Jako Coach Kariery coraz częściej spotykam się potrzebą klientów, która może być dla sceptyków nierealna, dla idealistów osiągalna, dla realistów możliwa do zrealizowania w oparciu o świadome planowanie i realizowanie planów zawodowych – „Pragnienie znalezienia pracy pasji”.

 

Konfuncjusz powiedział, jeśli znajdziesz zwoją pasję, nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”.

 

Od 5 lat pracuję jako Coach Kariery. Moi klienci, którzy pragną znaleźć pracę pasję zadają mi pytanie. Czy to jest możliwe? Moja odpowiedź brzmi – „Tak”. Aby ją odnaleźć najczęściej trzeba przebyć pewną drogę. Za każdym razem droga ta ma inny kształt, inne są wyzwania, obszary rozwojowe, tak jak każdy człowiek jest inny. Kluczowym elementem tej drogi jest umiejętność podejmowania decyzji.

 

Za każdym razem praca pasja ma inny kształt i zależy od tego co dla klienta jest ważne. Aby decyzje były właściwe dla tej osoby, ważne jest osiągnięcie przez klienta spójności osobistej.

Tak dużo i mało zarazem. Chodzi o to aby zobaczyć ten cel zawodowy bez masek, bez ograniczających przekonań, ze świadomością potrzeb, indywidualnych wartości, w trosce o siebie i swoje zdrowie. Wtedy zaczyna się planowanie drogi do „Pracy, która zmieni moje życie. Nasuwa się pytanie. Co to właściwie znaczy?

 

Co znaczy zmienić  życie? Co właściwie w życiu?

 

Wyższy poziom zarobków może podnieść komfort życia.

Większa decyzyjność może przynieść zaspokojenie potrzeby wpływu i uznania, co wzmacnia ego.

Niezależne stanowisko pracy dla niektórych osób może przynieść poczucie wolności, niezależności, podnieść efektywność i kreatywność.

Praca w organizacji, gdzie są wyraźnie określone struktury może podnieść poczucie bezpieczeństwa i przynażności.

Jasno określona ścieżka rozwoju wspiera poczucie dobrze gospodarowanego potencjału pracownika i rozwijaniu go.

 

Każdy człowiek jest inny. W określeniu które z tych obszarów są dla danej osoby dobrze bada test „Kotwice Scheina”, z których można gratisowo skorzystać pobierając je na mojej stronie z zakładki Coaching kariery.

Zatem skoro każdy z nas jest inny, to inna będzie praca pasja. Inna będzie praca, która zmieni coś w naszym życiu.      

 

Co zrobić aby się do takiej drogi przygotować?

 

 

Zobacz gdzie jesteś zawodowo:

 

  • Na ile moje miejsce pracy jest tym czego właśnie potrzebuję? [na skali 1-10]
  • Na ile mogę się w obecnej pracy rozwijać? [na skali 1-10]
  • Poziom satysfakcji [na skali 1-10]
  • Poziom frustracji [na skali 1-10]
  • Koszty zmiany (wypisz wszystkie minusy)
  • Korzyści (wypisz wszystkie plusy)

Kiedy odpowiesz na wszystkie pytania, będziesz mieć już jakąś szerszą informację dla siebie na temat tego jak ruszyć w drogę po zmianę.

 

 

 

Jeśli ograniczają Cię emocje, przekonania to na to też jest sposób. Wspomóc się możesz sesjami coachingowymi, które pozwolą Ci przezwyciężyć ograniczenia i urealnić marzenia. Znajdź swojego Coacha. Jak to zrobić?

 

  • Najlepiej jest pracować z osobą, która ma spore doświadczenie w pracy z ludźmi i cały czas się dokształca.
  • Coach z organizacji, gdzie obowiązują zasady etyczne, gwarantowane poprzez Kodeks etyczny, będzie musiał uważać na to aby coaching był profesjonalny a Twoje interesy zadbane.
  • Coach z doświadczeniem ma z reguły wyższe stawki – od 250 zł do ok. 600 zł.
  • Coach z mniejszym doświadczeniem może pracować za niższe stawki, ale jego zaangażowanie może być większe.
  • Zapytaj, czy Coach korzysta z superwizji i w jakiej formie. Dlaczego? Dlatego, że wiele tematów jakie poruszają klienci mogą być ważne też dla Coacha i w nieświadmomy sposób może przeżywać/ terapeutyzować się Twoim procesem. Podczas superwizji Coach oddziela i porządkuje własne podwórko, a Twój proces rozwoju jest faktycznie „Twój”. Chodzi też o to, że odpowiedzialność za zmianę w procesie ma wziąć klient. Przypadku, kiedy tematy mogą być ważne dla Coacha i Coachee (klienta), to odpowiedzialność może być rozmyta, albo nieświadomie odpowiedzialność weźmie Coach. Z jakiego powodu tak być nie może? Bo wtedy nie wzmacnia się poczucie siły, nie wzmacnia się wiary we własne siły.
  • Warto zapytać o osoby polecające i poprosić o kontakt, bądź skorzystać z polecenia  kogoś. O co pytać? Jak przebiega proces?/ Jaka jest osoba coachująca? / Jakie były trudne momenty w procesie? / Jakie są mocne strony pracy z tą osobą? Dzięki temu będziecie mogli przewidzieć jak może wyglądać praca z Coachem przez cały proces.

 

Zachęcam do tej podróży, do cieszenia się zmianą i efektami tej zmiany.

Życzę pracy, która może zmienić Państwa życie.

Życzę dobrych decyzji na drodze do celu.

 

Co do gratisowego testu „Kotwice Scheina” jakie możecie pobrać na mojej stronie, to możecie Państwo skorzystać także z gratisowej konsultacji swojego wyniku ze mną. Zapraszam. Wystarczy zadzwonić.

Lista wpisów