12-11-2018

Zarządzanie Energią Osobistą Pracowników - luksus to czy konieczność?

Zarządzanie Energią Osobistą Pracowników - luksus to czy konieczność?
 
To temat potkania Coaching Cafe, które odbędzie się 28.11.2018  w Rzeszowie. Osoby zainteresowane zapraszam do rejestracji. 
Ekspertem, który zapozna uczezstników z tematem jest autorka tekstu: Magda Żmijewska 
 
 
 
 
 
 
Power w organizacji
 
W ciągu całego swojego życia biznesowego, już więcej niż 20 lat, najpierw bezpośrednio w organizacjach jako HR Manager, a później już jako coach/trener przyglądam się z ciekawością wewnętrznym dynamikom zachodzącym w organizacjach. Zwłaszcza jednej, która w istocie decyduje o całej reszcie i ma bezpośrednie przełożenie na wyniki firmy wyrażone w liczbach – poziomowi energii życiowej pracowników. Z tej perspektywy lubię zadawać pytanie jaki „power” ma organizacja? Bo od poziomu „poweru” zależy na ile będzie zdolna kreować nowe skuteczne strategie, zdobywać nowe rynki, nowych klientów i przekraczać kolejne założenia w cierpliwych tabelkach Excela.
 
Od razu na myśl przychodzą mi dwa kluczowe pytania, które powinien zadać sobie Prezes każdej organizacji. Pytanie pierwsze: jaki jest mój poziom energii osobistej? Czyli jako lider jak wpływam na ludzi i jaką energią ich „zarażam”? A zaraz za tym jaki jest poziom energii życiowej wszystkich moich pracowników? Ktoś zapyta po co zajmować się w organizacji takimi zagadnieniami? Czy adresowanie tego typu zagadnień do firmy jest zasadnym pomysłem? Odpowiedzmy sobie na pytanie ile współczesny człowiek spędza czasu w pracy 8, 10, 12, 16 godzin na dobę? W tym miejscu zakreśl swój wynik!
 
Współcześnie firma staje się naszym drugim domem i chcemy żeby to było miejsce – grate place to work and to life. Spotkałam się z takim powiedzeniem w biznesie: „Kto ma ludzi, ten ma przewagę” – proponuję jego lekką modyfikację na: „Kto ma zdrowych ludzi pełnych energii życiowej, ten ma dopiero przewagę na rynku”. Zapraszam do zgłębiania nieprawdopodobnie ciekawych tajników zarządzania energią życiową i biznesową z Callihraphy Health System. Zapraszam też do kreowania miejsca pracy w nowy wielowymiarowy sposób - tworzenia wellbeing place to work czyli miejsca koegzystencji pracownik – pracodawca. Bo wiemy już dość powszechnie, że organizacja to system i taki jest poziom energii w całej organizacji, jaki jest poziom energii każdego pracującego w niej pracownika. Z tego właśnie powodu na poziomie biznesowym bardzo bliski jest mi rozwój strategii well – being ( rozwój dobrostanu) w organizacjach, a na poziomie życiowym zawsze ciekawiło mnie, co decyduje o tym, że niektórzy ludzie żyją w dobrym zdrowiu, kondycji, jasności umysłu, nienagannej sprawności fizycznej, którą mogą cieszyć się do późnych jesiennych dni swojego życia, a inni nie.
 
 
Zacznijmy od tego, że wszystko, co dobre, wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, a następnie wykorzystywania jej w praktyce oraz wytrwałości w stosowaniu. W tej pigułce wiedzy bardzo chętnie podzielę się z Państwem moimi osobistymi w tym obszarze doświadczeniami. A mając ich wiele wybieram to co jest najlepsze i przynosi zdumiewające spektakularne rezultaty czyli praca zgodnie z chińskim systemem przedłużającym życie - Calligraphy Health System, którego codzienna 0,5 godzinna praktyka jest gwarancją życia pełną mocą energii!
 
 
 
 
Miejsce, do którego „chce się wracać”
 
W dzisiejszym zmiennym, szybkim, nieprzewidywalnym i wielozadaniowym świecie, gdzie w pracy spędzamy niemało godzin koniecznością dla organizacji staje się wzięcie odpowiedzialności za wykreowanie takiego miejsca pracy, do którego „chce się wracać”. Miejsca gdzie pracownicy czują się dobrze, mogą się rozwijać i spełniać. Bo tylko takie miejsce zapewni organizacji przewagę na rynku, ale dzisiaj wiemy już, że kreowanie takiego miejsca przekracza zwykłe „zaangażowanie”.
Co zatem jest dla pracowników ważne? Jakie elementy w pracy najbardziej cenią? Instytut Gallupa razem z firmą Healthways opracował wskaźnik Well-Being Index i przeprowadził badania, które pozwoliły na wyłonienie pięciu kluczowych elementów wpływających na poziom zadowolenia z życia codziennego, w tym z pracy. Są to:
 
1. Sens (Purpose) - czerpanie satysfakcji z tego, co się robi; poczucie wpływu i znaczenia swoich działań.
2. Relacje (Social) - dobra atmosfera w pracy, życzliwe, szczere i wspierające relacje z innymi ludźmi.
3. Finanse (Financial) - bezpieczeństwo, stabilizacja finansowa.
4. Społeczność (Community) - poczucie bycia częścią większej grupy, duma z pracy w danym miejscu.
5. Zdrowie fizyczne (Phisical) - dobre zdrowie, aktywność fizyczna.
 
 
Aż się prosi, by dodać do tego jeszcze zdrowie w wymiarze psychicznym i emocjonalnym.
Na szczęście coraz więcej firm dostrzega, że wydajny pracownik to pracownik zdrowy i wypoczęty. W Stanach Zjednoczonych firmy takie jak Google, Johnson & Johnson czy Patagonia już dawno postawiły znak równości między dobrostanem a wydajnością. Z kolei Google opracowało unikatowy program "Search inside Yourself", będący nowym modelem nauczania uważności (mindfulness) i inteligencji emocjonalnej. Dla Chade -Meng Tana, autora programu i jednego z wewnętrznych trenerów mindfulness w firmie, to większa filozofia, za którą stoi zmiana w sposobie komunikacji pracowników, zarządzania menedżerów, tworzenia otwartej i "pokojowej" kultury organizacyjnej - zmiana, która przekłada się na całe życie. Spójrzmy co proponują pracodawcy w Polsce. W ArcelorMittal Poland zapraszają pracowników do uczestnictwa w niestandardowych inicjatywach. Kalendarz pełen jest wydarzeń tematycznych, takich jak Learning Week, Tydzień Zdrowia, Dzień Bezpieczeństwa czy Dzień Równowagi: praca - życie osobiste. Interesujące są również działania General Electric Company Polska i Instytutu Lotnictwa. Firmy oferują swoim pracownikom m.in. szkolenia z radzenia sobie ze stresem, elastyczny czas pracy, możliwość spotkań z psychologiem czy udział w działaniach mających na celu promocję zdrowego stylu życia.
 
 
Dobro jest dobre dla biznesu
 
Czy warto zatem podjąć starania na rzecz wdrażania strategii wellbeing? Zdecydowanie tak, bo jak mówi Chade - Meng Tan, twórca programu mindfulness w Google, inżynier i "fajny gość" (Jolly Good Fellow - jak ma napisane na wizytówce) - dobro jest dobre dla biznesu (goodness is good for business). Pomagamy sobie, bo wiemy, że wszystkim wyjdzie to na zdrowie. Potwierdzają to również badania Instytutu Gallupa. Pracownicy, którzy osiągają zadowolenie w pięciu obszarach wellbeing (sens, relacje, finanse, społeczność i zdrowie) o 43% chętniej pomagają innym, dwukrotnie częściej mówią, że łatwo przystosowują się do zmian, o 41% mniej opuszczają pracę z powodów zdrowotnych oraz są o 81% mniej są skłonni do poszukiwania innego miejsca pracy. W czasach rynku pracownika to ostatnie może stać się koronnym argumentem na tak!
 
 
Kurs na wellbeing
 
Skoro już wiemy, że warto obrać kurs na wellbeing, zróbmy to najlepiej z możliwych opcji. Ludzie, po części sami instynktownie wiedzą jak to robić, ale tylko po części, bo nikt nigdy, w całym systemie edukacji nie uczył ich tego co jest kluczowe w życiu czyli jak zarządzać własną energią życiową. Może to zrobić właśnie pracodawca wprowadzając do swojej strategii wellbeingowej Calligrahpy Health System, którego podstawowym celem jest przedłużanie i zwiększenie jakości życia poprzez zwiększanie wewnętrznej energii Qi. Okazuje się, że naszą energią życiową można zarządzać tak samo jak czasem, planami czy realizacją życiowych marzeń. A system krok po kroku uczy nas takiego właśnie podejścia. Pierwsze skojarzenie z tym systemem, jakie przychodzi mi na myśl, to holistyka ponieważ „patrzy” on na człowieka całościowo, uwzględniając jego cztery obszarach: -ciała, -emocji, -umysłu, i duchowości. Jednocześnie nie jest to żaden system religijny. Calligraphy Health System korzysta z najlepszych z możliwych praktyk, które swoimi korzeniami sięgają 5000 lat tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez chińskie rody. Praktyki te dotyczą oddechu, odżywiania i płynnego, bezinwazyjnego ruchu, które przekładają się na zwiększenie energii życiowej.
 
 
 
 
Spotkanie z Mistrzem
 
W moim przypadku ta fascynacja zaczęła się za sprawą pewnego człowieka, który zaraził mnie swoją pasją, żywotnością, wigorem oraz pełnym zaangażowaniem w to co robi – Master Zen Hua Yang. Jego sprawność, zdrowie i chęć życia wdzierały się do mojej głowy razem z pytaniem: jak on to robi? Jak w dzisiejszych czasach stresu, zabiegania, niezdrowej diety i multitaskingu, on, niewielkiego wzrostu chińczyk, jest w tak dobrej kondycji pomimo swoich sześćdziesięciu lat?
 
 
To, czego doświadczyłam, było możliwe dzięki mojemu uczestnictwu w szkoleniu certyfikującym Calligraphy Health System, które ukończyłam jakiś czas temu. Podczas prawie dwutygodniowej pracy z Master Yangiem uczyłam się takich aspektów jak: zarządzanie własną energią, trój wymiarowego ruchu, integracji na poziomie ciała i umysłu. Ciekawa jest także sama historia życia Zen Hua Yanga, który jako 5 letni chłopiec został „wysłany” przez swoją rodzinę do Klasztoru Shaolin, żeby uczyć się wschodniej sztuki walki. Dla Europejczyków klasztor ten jest znany z filmów z Brucem Lee, a dla Mastera był on miejscem wieloletniej nauki praktyk, zasad i sposobów pracy z „energią Qi”. W filozofii chińskiej jest to energia wszechświata, która przenika wszystkie istoty. Według wschodniego podejścia, ciało ludzkie posiada wyznaczone szlaki (meridiany), którymi krąży w nim „Qi”. Harmonijny, stały i łagodny przepływ „Qi” przez meridiany oznacza zdrowie - rozumiane w medycynie chińskiej szeroko jako: zdrowe ciało, jasność umysłu, bogactwo i powodzenie. Natomiast symptomy choroby pojawiają się wtedy, gdy przepływ energii ustaje (co nie znaczy, że ubywa Qi, a jedynie, że nie uczestniczy ona w obiegu) lub jest zaburzony.
 
 
Master Yang jako jedyny w swojej rodzinie skierował wszystkie swoje wysiłki, żeby opracować system, który pozwoli przeciętnemu zjadaczowi chleba, za pomocą ćwiczeń pracy z ciałem, umysłem i emocjami nauczyć sią zarządzać swoją energią życiową „Q”i i dzięki temu żyć w zdrowiu. Po wielu latach pracy i dopracowywania najmniejszych szczegółów powstał Calligraphy Health System. Czy to w podejściu indywidualnym czy grupowym uczy ludzi jak kontrolować narządy wewnętrzne, aby żyć w zdrowiu i pełnej energii. Nazwa Calligraphy nie jest przypadkowa, każdy ruch ciała w tym podejściu jest jak płynny, pewny i delikatny niczym ruch pędzla w sztuce kaligrafii. Można powiedzieć, że Calligraphy Health System łączy w sobie elementy: Qi-Gong, Tai-Chi, Indian Joga i system Shaolin. To praktyka, która działa niezwykle szybko i skutecznie:
 
• usprawnia organy; przywraca właściwą cyrkulację krwi i limfy
• reguluje oddech
• reguluje układ trawienno-wydalniczy
• reguluje układ hormonalny
• oczyszcza i dotlenia komórki
• usprawnia pracę stawów, mięśni, ścięgien
• pozwala odzyskać łączność ze swoim ciałem.
 
Dzięki niemu nasze ruchy stają się elastyczne i płynne. Czujemy ciepło w dłoniach, stopach i całym ciele, ponieważ przywracamy właściwy obieg krwi. Już nie trzeba swetrów, koców i ciepłych kołder. Jak energia (krew) krąży w ciele bez blokad jesteśmy otuleni naszym własnym wewnętrznym ciepłem. Usuwamy także blokady w ciele, napięcia, skumulowane stresy. Co więcej, system jest przeznaczony dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych czy poziomu sprawności fizycznej. Tutaj nie chodzi o zakładanie nogi na głowę, rozciągnięciu się do pozycji sznurka czy szpagatu. Tutaj kluczowe jest połączenie każdego ruchu w ciele z centrum Twojej energii, z tak zwanym Tantiem breath (oddechem dziecka).
 
 
Strategia wellbeing z Calligraphy Health System
 
Dzisiaj patrzę na moje życie i myślę, że miałam niezwykłe szczęście, że mogłam poznać Mastera osobiście i uczyć się od niego na różnych poziomach. Co teraz owocuje możliwością wprowadzania tej niezwykłej wiedzy to świata biznesu. Pracę z energią życiową możemy wykorzystać zarówno w podejściu indywidualnym jak i grupowo. Zajęcia są bez wysiłkowe, budują energię na cały dzień, tydzień, miesiąc. Żeby system działał w całym swoim spektrum możliwości wymaga jednej rzeczy – codziennej praktyki. Na początek wystarczą już 2 dni podstawowego warsztatu, żeby na poziomie głowy zrozumieć jaka jest istota pracy z własną energią, a na poziomie ciała poczuć jak ciepło, energia zaczynają żwawiej krążyć w naszych ciałach. Kontynuowanie nauki na poziomie zaawansowanym daje swobodę w stosowaniu większej ilości pozycji programu i komponowanie z nich własnych sekwencji układu.
 
 
Pierwsza praktyka Calligraphy
 
Jako pierwszy krok w kierunku zadbania o swoją energią życiową polecam zastosować w swoim codziennym życiu zasadę „3”, którą rekomenduje Master. Na czym ona polega? Po trzech minutach bez oddechu człowiek umiera, przeżyje tylko 3 dni bez wody i trzy tygodnie bez jedzenia. Co najważniejsze? Oddychanie! Zatem codziennie przed zaśnięciem praktykujcie bardzo proste ćwiczenie, które dotlenia organizm i buduje równowagę pomiędzy narządami wewnętrznymi. Praktyka polega na położeniu się płasko na plecach i „zrobieniu” swoim brzuchem balonika. Wdychamy powietrze wypinając maksymalnie brzuch jak balonik do góry, po czym z wydechem pomniejszamy maksymalnie balonik z jednoczesnym wciągnięciem brzucha do wewnątrz. Zauważ, że tak oddychają dzieci – głęboko, brzusznie, z odwagą. Najbardziej niezdrowy oddech to ten szybki, który zatrzymuje się na szczytach płuc. Zdrowe, komórki naszego organizmu to te dotlenione komórki i tylko te mogą być szczęśliwe. Okazuje się, że jest to niezwykle proste! Produkujmy ich sobie jak najwięcej!
 
 
Benefity to nie wszystko
 
Mistrz na pytanie czym się zajmuje, mówi po prostu - „uczę ludzi ha, ha, ha”. Warto zatem wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników i dbać o ich dobre samopoczucie. Warto to jednak robić z głową i świadomością, że to wyzwanie nie tylko dla działu HR, ale całego przedsiębiorstwa.
Nie wystarczą liczne benefity, często niewątpliwie bardzo cenne (jak chociażby udogodnienia dla pracujących rodziców, wspólne śniadania zespołów, kąciki relaksu). Dzisiaj w dobie koegzystencji pracownik – pracodawca programy wellbeingowe oparto o Calligraphy Health System mają szansę stać się wzorem strategii win – win, gdzie mamy wygrane obydwie strony barykady i w dłuższym czasie zobaczycie, że jakoś tak się stanie, że nie będzie już barykady, ale wellbeing place to work.
 
 
Life Energy Expert - Calligraphy Health System
Executive Coach ECPC PCC ICF
Lecturer Executive MBA
tel: 506-188-750
mail: mail@magdazmjewska.pl
Czytaj więcej
17-09-2018

Coach Kaizen jako manager w organizacji

07-09-2018

"Znajdź pracę, która zmieni Twoje życie"

06-09-2018

W jakim "tunelu kariery" jesteś?

17-01-2018

Coaching dla Par

27-12-2017

Avatar - moje narzędzie do pracy coachingowej z klientem

22-11-2017

Po co to robię?