Strategie poszukiwania pracy - Poszerzenie zakresu oferowanych usług

14-02-2017

Osoba przyjmująca tę strategię stara się zapewnić sobie większą elastyczność na rynku pracy poprzez szersze kompetencje, dyplomy, kursy, wybór innego kierunku studiów.

 

"(...)  strategię tę można wykorzystać na dwa sposoby: podejmując działania zmierzające do zdobycia nowych uprawnień w zawodzie i branży odległej od pierwszego wyboru lub wybierając zawód pokrewny, który pozwala na większy niż w przypadku pierwszej opcji transfer kompetencji. (...)

Osoby, które decydują się na ten sposób konkurowania z innymi potencjalnymi kandydatami, liczą również, że poszerzenie zakresu usług zostanie pozytywnie odebrane przez pracodawcę. Pozwala to na sprawne przemieszczanie się w ramach jednej organizacji przy zmieniającym się zakresie zadań i obowiązków. Dzialanie takie daje jednocześnie szerszą perspektywę w przypadku analizy dostępnych ogłoszeń rekrutacyjnych."

 

Ta strategia wiąże się jednak ze zjawiskiem przeedukowania. Osoby posiadające wysokie kwalifikacje, wchodząc na rynek pracy, szczególnie w w okresie zwiększonej podaży kandydatów posiadających wysokie kwalifikacje, często muszą zaakceptować zatrudnienie na niższym stanowisku pracy niż oczekiwały. Dopiero później osoby takie podejmują działania, by zdobyć stanowisko odpowiadające posiadanym kwalifikacjom. (B. Worek, Oczekiwania pracodawców a kompetencje pracowników [w:] E. Bodzińska - Guzik, D. Szmigielska, Doradztwo zawodowe. Zarys problematyki i metod, Kraków 2012, s. 306.)

 

Osoby korzystające  z tej strategii narażone są frustrację z powodu niemożności pełnego wykorzystania potencjału, co może wpłynąć na relacje z współpracownikami, szefem, czy klientami. (W. Kisiel-Dorohinicki, Fundamenty Kariery. Strategiczne poszukiwanie i zdobywanie pracy, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2012, s. 21 - 22.

 

Zjawisko przeedukowania wiąże się także z przekonaniem, że im więcej kompetencji, tum lepiej. Wielu osobom trudno znaleźć pracę w zakresie swoich kompetencji, w związku z tym sięgają po kolejne studia, kursy w nadziei, że kolejna komepetencja przyniesie wreszcie możliwość zatrudnienia na godnych warunkach. Najczęściej jednak jest to pogłębienie tej sytuacji. Kolejne kursy mogą też stać się formą rekompensaty dla samego siebie za brak działania. Tego typu strategia może wpłynąć na samoocenę, poczucie wartości, jak i determinację do działania. 

 

Aby uporać się z tego typu problemem wiele osób decyduje  się na pracę indywidualną z coachem kariery. 

Lista wpisów